Kde si dať vytlačiť fotky?

Máme fotky od fotografa, čo teraz?

Dostali ste fotografie od fotografa v elektronickej podobe, alebo máte Vaše vlastné fotografie, ktoré by ste si radi dali vytlačiť? Potrebujete tlač štandardných rozmerov ako napr. 10×15 cm, alebo by ste mali doma radi obraz a hľadáte kvalitnú tlač na plátno?

Moje kritériá

V tomto článku by som sa rada s Vami podelila o moje skúsenosti a názory k tlačeniu a vyvolávaniu fotografií. Keďže som fotografka, hlavným kritériom pre mňa nebude čo najnižšia cena ani čo najrýchlejšie vyhotovenie, ale hlavne čo najvyššia kvalita. A keďže som žena, slovenská podnikateľka a manažérka od kosti, tak ďalšími kritériami sú pre mňa podpora malých lokálnych firiem a pozorný zákaznícky servis.

Prečo je dôležité dokonalé farebné podanie?

Najprv sa s Vami podelím o trošku zákulisných informácií od stola profesionálnych fotografov. Každý skúsený fotograf, keď Vám nafotí nádherné portréty venuje nemalý čas aj úprave Vašich fotografií do farieb, ktoré dokonale korešpondujú či už s aktuálnymi trendami, alebo umeleckým štýlom daného fotografa. Práve drobné vyladenie každého jedného odtieňa robí fotografiu takou, aká Vás oslovila, keď ste si pozerali fotografove portfólio na jeho stránke a následne spôsobilo, že ste si jeho služby objednali.

Ako docieliť, aby farby, ktoré videl fotograf v čase úpravy na svojom monitore korešpondovali s farbami na fotoobraze, ktorý bude visieť vo Vašej obývačke? Odpoveď je kalibrovanie. Fotograf pri svojej práci používa kalibrovaný monitor. Aký je to nakalibrovaný monitor? Je to monitor, ktorý pravidelne prechádza procesom vylaďovania farieb do ich „vernej“ podoby. Každý fotograf by si prial, aby jeho klienti videli fotografiu presne v takých odtieňoch, ako ju videl sám, keď fotografiu upravoval. To však bohužiaľ nie je vždy možné, nakoľko monitory klientov zväčša neprechádzajú pravidelnou kalibráciou, takisto ako mobily a tablety klientov taktiež nemusia podávať farby úplne správne. Ak však či už klient, alebo fotograf využije služby tlačiarne, ktorá garantuje, že fotografie dostanete v takej farebnosti, akej ju vidíte na skalibrovanom monitore, môžete očakávať verné podanie aj u Vás doma.

Moje skúsenosti a odporúčania kde si dať vytlačiť fotky

Ešte stále som na ceste hľadania tej dokonalej tlačiarenskej služby pre mňa a mojich klientov, veľmi rada sa však podelím o moje dobré skúsenosti s niektorými z nich:

Kamenné tlačiarne v Bratislave

  • 1. Fotopoint

Pozrite si stránku fotopoint.sk a ich ponuku. Ide o kamennú prevádzku v Bratislave, ktorá ponúka možnosť vyvolania fotografií online a doručenia kuriérom alebo vyzdvihnutia na prevádzke. S podaním farieb som bola veľmi spokojná. Oproti iným tlačiarenským službám využívajú hrubší, 290gm papier, takže keď fotografiu držíte v ruke, je naozaj pevná, neroluje sa. Okrem tlače na profesionálne fotopapiere používajú aj tlač na fine art papiere z čisto prírodných materiálov (bavlna, baryt) bez použitia kyselín a chemických prísad. Poskytujú aj tlač na umelecké plátna, takže si u nich môžete objednať zároveň aj fotoobraz. Z ich sociálnych sietí sa zdá, že služby tejto tlačiarne využívajú umeleckí fotografi, ktorý si pripravujú výtlačky svojich fotografií na veľký formát za účelom prezentácie na výstavách a v galériách. V deň tlače rovno odovzdali vyhotovené fotografie kuriérovi, aby som ich mala u seba na druhý deň. Čerešničkou na torte je milý charizmatický zákaznícky servis. Toto nie je platená reklama, jednoducho som bola s ich službami spokojná po každej stránke, takže verím, že ak ich odporučím mojím klientom, je veľká šanca, že budú spokojní tiež.

2. Double P

Double P je tlačiareň špecializovaná skôr na veľkoformátovú tlač, avšak je možné si dať u nich vytlačiť fotografie alebo fotoobraz na plátno v dobrej kvalite a vernom farebnom podaní. Ich stránka je doublep.sk. Páči sa mi, ako majú transparentný a jednoduchý proces objednávky a sú dobre zorganizovaní. Emailová komunikácia je osobná, odpovedá Vám reálny človek, ale presne viete, kedy dávajú fotografie do tlače, pretože Vám príde aické schválenie objednávky, kde si môžete prekontrolovať, čo presne ste si objednali. Keď je všetko pripravené na vyzdvihnutie, tiež dostanete email a to sa mi veľmi páči, lebo vyhotovenie bolo vždy skôr ako uvádzali v objednávke. Navyše, keď bol u nich muž vyzdvihnúť plátno, tak povedal, že tam panuje veľmi priateľská atmosféra a pracovníci mu dokonca pomohli pripevniť vyzdvihnuté plátna na bicykel. Palec hore.

Online služby

1. Kvalitní fotky (CZ)
Prvá voľba pre Vás, ak si chcete jednoducho objednať fotky z pohodlia domova. Zaručená je kvalita spracovania farieb, široký sortiment fotoproduktov, výhodné ceny a navyše výrazná zľava po zadaní môjho zľavového kódu. Ak ste u mňa fotenie absolvovali, určite ste spolu s vyhotovenými fotografiami dostali zľavový kupón na 10% zľavu. Ak nie, vyžiadajte si ho prosím. Následne si jednoducho na webe kvalitnifotky.cz všetko objednáte. Platba aj doručenie na Slovensko sú bezproblémvé. Dokonca máte v prípade záujmu u mňa k dispozícii aj vzorkovník produktov a poťahov na fotoalbumy a iné fotoprodukty.

 

2. BJK (SK)
Rozšírené a kvalita overená slovenskými fotografmi

 

3. Foto Antal (SK)

Rodinná firma, dlhoročná tradícia, úžasný prístup, služby využíva mnoho fotografov

 
4. FOTOPAK (SK)
 Cenovo o triedu výhodnejšie

Čo ďalej?

Som rada, že som sa mohla s Vami podeliť o moje skúsenosti a určite sa poteším ak mi dáte vedieť, kde ste si dávali fotky tlačiť Vy a či ste boli s výsledkom a službami spokojní.

Takisto privítam, ak by ste mali pre mňa nejaký tip na lokálny kamenný fotolab, kde sa snúbi rozumná cena, s verným farebným podaním a ochotným zákazníckym servisom.

Kde si dať vytlačiť fotografie